POLLMOSS Mikrofosylia pozapyłkowe to grupa szczątków spotykanych w preparatach palinologicznych obok ziaren pyłku i zarodników. Są to pozostałości różnych organizmów, między…
LIFEPLAN Szacuje się, że 80% wszystkich gatunków na Ziemi nadal oczekuje na odkrycie. Jednocześnie w alarmującym tempie tracimy różnorodność biologiczną. Istnieje…
Dr. FOREST Ekosystemy leśne są istotnymi centrami różnorodności biologicznej i źródłem wielu usług ekosystemowych w zdominowanym przez człowieka krajobrazie Europy Środkowej. Lasy…
KlimaVeg Zasięgi geograficzne wielu gatunków przesunęły się w kierunku wyższych szerokości geograficznych lub większych wysokości w górach jako odpowiedź na postępujący…
FunDivEUROPE FunDivEUROPE (FUNctional significance of forest bioDIVersity in EUROPE) miał na celu zbadanie wpływu różnorodności biologicznej lasu na funkcjonowanie ekosystemu oraz…
Ekspansja rodzimych gatunków storczykowatych Przedmiot badań stanowiły ekspansywne populacje rodzimych storczyków (Epipactis x schmalhausenii i Platanthera bifolia). W przeciwieństwie do rozpowszechnionego mniemania o zagrożeniu…
Crypto: Studium różnorodności biologicznej Klasyczne badania florystyczne i fitosocjologiczne dają tylko niewielką część informacji o różnorodności biologicznej i bogactwie gatunkowym zbiorowisk leśnych pierwotnego pochodzenia…
Siemianówka – Oddziaływanie zbiornika wodnego na zbiorowiska leśne Pierwotnym założeniem projektu była obserwacja zaburzeń w strukturze i dynamice zbiorowisk leśnych pod działaniem zbiornika wodnego na Narwi - Siemianówka.…
Wpływ buchtowania dzika na dynamikę składu gatunkowego runa grądu Żyzna postać grądu Tilio-Carpinetum stachyetosum jest najczęściej odwiedzanym przez dzika zbiorowiskiem leśnym Puszczy Białowieskiej. Dzik jest dużym, wszystkożernym zwierzęciem, sezonowo…